Увійти

ЗареєструватисяСереда, 28 червня 2017 12:46

День Конституції - єдине державне свято, яке зазначено в Конституції

Сьогодні, 28 червня Україна відзначає День Конституції України.

Про це повідомляють кореспонденти Yavir.Net.

День Конституції України відзначають 28 червня. В 1996 році у цей день був прийнятий Основний Закон держави і вже 21 рік поспіль 28 червня в Україні є державним святом.

День Конституції - є державним вихідним днем. Це єдине державне свято, яке згадується в самій Конституції України. Більшість українців знають про День Конституції, напевно, здебільшого тому, що це вихідний. Однак стаття 161 Конституції України визначає, що день прийняття Конституції України є державним святом - Днем Конституції України.

Основний закон України у теперішньому його вигляді був ухвалений лише через 5 років після проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року.

Перший проект Конституції, який робоча група на чолі з першим головою Конституційного суду України Леонідом Юзьковим розробила ще на початку 1992 року, не був реалізований через перманентні протистояння між тодішнім президентом Леонідом Кравчуком та Верховною Радою України. За 6 років – з 1990 до 1996 – було запропоновано 15 проектів Конституції України.
Через майже рік після обрання Леоніда Кучми президентом України 8 червня 1995 року на тлі загострення конституційної кризи був прийнятий так званий Конституційний договір, який був своєрідною тимчасовою Конституцією і діяв 1 рік і 20 днів до прийняття повноцінного Основного Закону країни.

Якби була прийнята редакція Конгресу українських націоналістів, Крим би не став Автономною республікою, а був би 25-ю областю України. В української Конституції міг бути зовсім інший "батько".

4 квітня 1996 року 10 депутатських фракцій (без соціалістів та комуністів) створили міжфракційну депутатську групу з розробки Конституції під керівництвом тодішнього заступника голови Народного Руху України Олександра Лавриновича. 5 травня 1996 року на її основі була створена Тимчасова спеціальна комісія з доопрацювання проекту Конституції України, в якій на вимогу комуністів і соціалістів, Лавриновича було замінено народним депутатом України Михайлом Сиротою. Саме його називають "батьком" Конституції незалежної України.

27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проект Конституції на одному засіданні без перерв. Після бурхливих дискусій за підсумками безперервної майже 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Голосування відбувалося за кожною статтею окремо і цілими розділами. О 9:18 ранку 28 червня 1996 року за Конституцію України проголосували в цілому. Таким чином 315 голосами (з 300 необхідних) було введено в дію Основний Закон України.

"Є Конституція!". Саме такими були перші слова тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після прийняття Конституції. Тоді Україна стала останньою з країн колишнього Радянського Союзу, яка прийняла нову Конституцію.

За 21 рік до Конституції України було внесено 6 змін. Востаннє вони були внесені 2 червня 2016 в частині правосуддя. Ще 7 законопроектів про зміни до Конституції були попередньо схвалені, але не прийняті в цілому як закони або ветовані Президентом, один законопроект не розглядався на наступній сесії після попереднього схвалення.

З нагоди Дня Конституції, голова Яворівської районної державної адміністрації – Орест Хлян, привітав Яворівчан з цим великим святом.
«За останні три з половиною роки відбулось найбільше змін в нашій державі. За ці три роки ми стали на шлях свободи, демократії та європейського розвитку. Основний закон нашої Держави має забезпечувати основні свободи і права громадян України. Шановні Яворівчани, користайте зі свобод і прав, які визначені Конституцією України, будьте достойними і свідомими громадянами України, а влада буде забезпечувати реалізацію ваших прав та свобод в незалежній Україні, в мирній Україні»  – зазначив Орест Хлян.

Прочитано 979 разів

Медіа

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Reklama Baner