Увійти

ЗареєструватисяСубота, 01 липня 2017 19:08

Мальовничий розпис храму Св. Юрія в Яворові

В місті Яворові продовжується реконструкція головного храму міста, церкви св. влкмч. Юрія Переможця.

Про це повідомляють кореспонденти Yavir.Net

Реконструкція церкви триває не перший рік, однак вже можна побачити перші розписи основного купола храму, який розмальовують митці зі Львова.


Історична довідка.

Дерев'яну уніятську церкву святого Юра було збудовано 1744 року, причому, найвірогідніше, на місці ще старішого храму, також з дерева.
У 1749 році Ян Кароль Вандалін Мнішек, володар Яворова наділив храм додатковими привілеями. У 1764 році на захід від церкви збудували дерев'яну дзвіницю з відкритою галереєю, вкриту куполом, а все церковне подвір'я тоді оточила дерев'яна огорожа з невеликим гонтовим стрішком.

На початку XIX ст. внаслідок політики секуляризації, яку провадив австрійський уряд, церква Святого Юрія виявилась єдиною парафією в містечку. Саме їй підпорядковувалися дочерні храми Успіння та Різдва Богородиці. У 1822 було проведено ремонтні роботи споруди, зокрема, до нефу прибудували бокові притвори, що зробило будівлю хрестоподібною в плані.
У 1887 році прихожани постановили збудувати нову церкву. 25 травня 1899 року було закладено перший камінь новобудови, що освятив перемишльський єпископ Костянтин Чехович.
Проект нової п'ятикупольної церкви був готовий того ж 1899 р. і базувався на образі собору св. Софії в Стамбулі. Будувалась церква віденськими та місцевими майстрами, за проектом відомого на той час архітектора Василя Нагірного.

Цеглу привозили фірами і складали при дорозі. Там була встановлена спеціальна скринька, куди перехожі кидали гроші за куплену цеглину. Куплені цеглини перекидалися через огорожу, і коли на вулиці не лишалося жодної цеглини, гроші виймали зі скриньки і перераховували. З'ясували, що сума за цеглу була значно більшою, аніж сподівана.

Парафіяни встановлювали чергування, під час якого добровільно допомогали будівничим. Допомагали й школярі. Гроші на іконостас пожертвував І. Бриттан (його пам’ятна дошка висить у церкві). Різьбив іконостас та один з вівтарів Микола Масюк, інші вівтарі - Осип Баланда, Григорій Щирба, Юрій Масюк та Лісовський.

У 1902 році будівництво церкви і реставрацію старої дерев'яної дзвіниці було завершено.

Після воз'єднання Західної України з УРСР храм тимчасово передали РПЦ, а 1990 року — повернуто общині УГКЦ.

Прочитано 6642 разів

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Reklama Baner