Увійти

ЗареєструватисяП'ятниця, 26 травня 2017 11:01

В Янові проводили міжобласні змагання з різьбі по дереву

Днями, до Художнього професійно-технічного училища ім. Йосипа Петровича Станька прибули юні митці, аби позмагатися у різьбярському хисті.

Про це повідомляє художнє Училище Ім. Й.Станька.

У восьмому щорічному конкурі фахової майстерності з професії «Різьбяр по дереву і бересті», що проходив на базі училища 23-24 травня, брали участь 18 учасників із 11 навчальних закладів 5 областей України – Волинської, Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької і, звісно ж Львівської. Заздалегідь, до навчальних закладів, де навчають різьби по дереву, були надіслані завдання і учні мали достатньо часу, аби створити композицію, виконати проект та вирізьбити пробний варіант. А завдання полягало в наступному – виконати стилізовану сюжетно-орнаментальну композицію у техніці трьохгранно-виїмчастої та контурної різьби із застосуванням традиційного регіонального орнаменту за мотивами казки «Лис Микита» Івана Яковича Франка.

Перш ніж приступити до роботи, учасники отримали благословення отців Назарія та Володимира Дадаків. З привітальним словом до усіх присутніх звернувся головний спеціаліст відділу професійно-технічної освіти у Львівській області Руслан Борисов та директор Художнього профтехучилища ім. Станька Василь Гевало. Методист Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Львівській області Валентина Гузюк провела жеребкування серед учасників та оголосила членів журі, яке очолив Святослав Мартинюк, заслужений діяч мистецтв України, завідувач кафедри художнього дерева Львівської національної академії мистецтв. До складу кваліфікованого журі також увійшли Ярема Станько, випускник І випуску ХПТУ №14 (1949р.), син засновника Яворівської різьби Йосипа Станька, Олексій Зварич, різьбяр, член яворівського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Віталій Гугусь, директор ТзОВ «ЮрВіт».

Гарний настрій створили пісні про родину і Батьківщину у виконанні учениць І курсу Зоряни і Мар’яни Тромсів та Костельної Наталії під керівництвом Володимира Титуси, який також подарував гостям кілька авторських пісень. Другокурсник Михайло Гуряк, у ролі самого Івана Франка, розповів про характер і вдачу Лиса Микити «який походить із бойків і мешкає десь на Західній Україні. Якого можна охарактеризувати як розсудливого, господарського, запасливого, а також відважного, хитрого, підступного та шахраюватого персонажа, схильного поглузувати з ворогів, безоглядно дошкуляючи їм різними капостями.»

Учасники ознайомилися із технікою безпеки і приступили до роботи. А тим часом, майстри, які супроводжували учнів на Яворівщину, відвідали навчальний центр «Мастак», що діє при Старичівській ЗОШ та новостворений Новояворівський міський краєзнавчий музей. На цьому екскурсії не закінчились. У другій половині дня усі гості побували в львівському Будинку вчених, який сміливо можна назвати Храмом різьби по дереву.
Наступного дня учні продовжили роботу над своїми композиціями, а у стінах училища розпочалася науково-практична конференція «Вікова спадщина художніх ремесел Яворівщини» за участю митців, науковців, громадських діячів, представників влади і духовенства. Заступник голови Яворівської райради Іван Карпа, керівник відділу культури Яворівської райдержадміністрації Володимир Балух, заступник голови Івано-Франківської селищної ради Володимир Бродик та головний редактор часопису «Яворівщина» Володимир Дацко по черзі виголосили привітальні промови, після чого розпочалося пленарне засідання конференції. Доповідачі опрацювали тему конференції у світлі власних досліджень, тож слухачі отримали чимало пізнавальної інформації про розвиток ремесел на Яворівщині, життєвий і творчий шлях видатного скульптора, вихідця із Яворівщини Івана Северу, історію виникнення та понад столітню діяльність «забавкарської школи» у Яворові, спадкоємцем якої є Художнє профтехучилище ім. Й.П.Станька у селищі Івано-Франкове та чимало інших цікавих відомостей. Особливої уваги заслуговує доповідь Лідії Сліпчишин, доктора філософії, старшого наукового співробітника доцента кафедри освіти дорослих факультету перепідготовки та підвищення кваліфікації Львівського навчально-наукового центру професійної освіти Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Автор представила дослідження життєвого шляху одного з директорів училища Павла Придаткевича у контексті культурно-освітнього розвитку Яворівщини.
Тим часом, учні завершили свої творчі роботи і журі приступило до оцінювання. Серед вісімнадцяти учасників було обрано 6, роботи яких заслуговують найвищої оцінки.

Для вручення нагород прибула заступник директора Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Львівській області Рибак Наталія Богданівна. Отже, у турнірній таблиці переможці конкурсу розмістилися наступним чином:
І місце посів Пилипів Руслан із Вищого професійного училища будівництва та архітектури, м. Луцьк (вихідець із радехівщини) – Волинська обл.
ІІІ місце залишив за собою учень чернівецького вищого професійного художнього училища №5 Бойчук Дмитро (Чернівецька обл.)
V-те місце виборов учень Вищого художнього професійного училища №3 із м. Івано-Франківськ, а
ІІ, ІV і VІ місце здобули учні Художнього професійно-технічного училища ім. Й.П.Станька, селища Івано-Франкове, відповідно ІІ місце - другокурсник Олександр Криволапов, ІV-те – першокурсниця Софія Тесля (єдина дівчина-учасниця конкурсу) і VІ-те – першокурсник Табен Ростислав.

Тож, переможцями конкурсу 2017 року стали учні чотирьох західних областей і кожен із них отримав цінний подарунок від спонсорів конкурсу – партнерів училища, а це : Родина Яреми Йосиповича Станька, Меблева фабрика «ЮрВіт», ПАТ (приватне акціонерне товариство) «Явір», приватні підприємства «Владар», «Ющишин», «Рональ», ТзОВ «Снєжка-Україна», «Брама», «Глянц», Страдчівський навчально-виробничий лісокомбінат та «Приват-Банк». Інформаційними спонсорами виступили часопис «Яворівщина» та Яворівське районне радіомовлення. В організації дозвілля для майстрів, що супроводжували учасників конкурсу, училищу допомогли голова ГО Товариство краєзнавців Яворівщини «Гостирнець» Наталія Косик та директор Новояворівького міського краєзнавчого музею Леся Більська.

Директор ТзОВ «ЮрВіт» Гугусь Віталій окремо нагородив грошовою премією, особисто започатковану номінацію «чарівна учасниця» та «наставник переможця».
Приємно відзначити, що троє із 9 майстрів, які готували до участі у конкурсі учнів та прибули на Яворівщину супроводжувати конкурсантів є випускниками Івано-Франківського художнього училища.

Цікавими були промови гостей конкурсу. Їх слова запам’яталися усім присутнім та спонукали до осмислення почутого. Так, отець Назарій Дадак зауважив, що професія різьбяра є давньою і поважною, адже теслею був святий Йосиф, земний батько Ісуса Христа. Голова журі Святослав Мартинюк, вручаючи директору училища книгу «Василь Свида. Нетлінне», наголосив на тому, що основоположник дерев’яної скульптури навчався у художній промисловій школі і відсутність вищої освіти не завадила йому сягнути висот у своїй професійній майстерності. Ярема Станько закликав усіх якісно виконувати свою роботу і бути патріотами рідної землі і улюбленої справи.

Урочисті моменти відкриття і закриття конкурсу вела методист художнього училища Світлана Оленич і на завершення ведуча процитувала слова Івана Яковича Франка: «Нам ще багато й багато треба вчитись, вивчати, щоб, навчитися бути українцями, не галицькими, не буковинськими, а українцями без кордонів, з великою силою духа, з чистою совістю та з чіткою громадянською позицією»

Слова подяки лунали на адресу директора училища Василя Гевала, адже саме з його ініціативи було започатковано конкурс фахової майстерності з професії «Різьбяр по дереву». В свою чергу, директор училища подякував своєму колективу за плідну співпрацю та демонстрування згуртованої роботи від яких залежав успіх самого конкурсу і повсякденне життя в училищі.

Все від Бога – і успіхи і випробування!
Світлана Плесак.

Прочитано 1924 разів

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Reklama Baner