Увійти

ЗареєструватисяП'ятниця, 14 квітня 2017 00:09

Як оскаржити постанову за порушення правил дорожнього руху

Немає сумнівів, що водій, який порушив правила дорожнього руху, має понести за це відповідальність. Але нерідко трапляються випадки, коли співробітники поліції накладають штрафи неправомірно, допускаючи грубі процесуальні порушення. Як водію оскаржити незаконні дії поліцейського та захистити свої права?

1. Постанова без протоколу. Законно чи ні ?!

На сьогоднішній день працівники патрульної поліції не складають протокол про адміністративне правопорушення, а відразу виносять постанову про притягнення до адміністративної відповідальності та накладають на водіїв штрафи. Ще у 2015 році до Кодексу адміністративного правопорушення України було внесено ряд змін.
Зокрема, ст. 258 вказаного закону говорить, що у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, протокол про адміністративне правопорушення не складається. Але у той же час вказана стаття містить вичерпний перелік підстав, за яких протокол про адміністративне правопорушення не складається, зокрема, у разі вчинення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.

Якщо адміністративне правопорушення не було зафіксовано в автоматичному режимі, працівник поліції не має права виносити постанову без складання відповідного протоколу. Працівник патрульної поліції не має права притягати водія до адміністративної відповідальності без доказів та без з’ясування всіх обставин справи. Звинувачення не може ґрунтуватися лише на припущеннях працівника патрульної поліції.
Стаття 62 Конституції України передбачає, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Якщо ж поліцейський встановив докази, які вказують на вчинення правопорушення і посилається на них, водій має право ознайомитися з цими доказами, навіть якщо це відеозапис нагрудної камери інспектора. У разі відмови поліцейського надати водію для ознайомлення такий відеозапис, можна вважати, що такого доказу не існує.

Взагалі стаття 251 КУпАП передбачає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото та відеозйомки і т.д.

Слід відмітити, що бувають ситуації, коли адміністративне правопорушення вчиняється у випадку необхідної оборони. Як приклад, водій помітив, що транспортний засіб, який рухається перед ним, різко зупинився, і щоб уникнути зіткнення з’їхав на зустрічну смугу або смугу для громадського транспорту. Фактично у цьому випадку водій порушив ПДР, оскільки рух такими смугами заборонений, однак за таких обставин водій повинен притягатися до адміністративної відповідальності за статтею 122 КУпАП.

Не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і визначається КУпАП як адміністративне правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності: для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, але якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода. За таких обстави, водій може сміливо наполягати на тому, що в його діях не було ознак адміністративного правопорушення. Під час зупинки транспортного засобу спочатку потрібно дізнатись про причину цієї зупинки, перевірити посвідчення поліцейського та переписати його дані, і лише потім пред’являти працівнику поліції свої документи.


2. Як оскаржити штраф?

Що ж робити, якщо поліцейський вже склав протокол, виніс на місці зупинки постанову про адміністративну відповідальність та виписав штраф? Якщо ви навіть не згодні з постановою, все рівно слід її підписати, зробивши запис про цю незгоду. Адже, якщо ви не підпишете постанову, працівник поліції може не надати вам копію документа на місці, а надішле поштою. Таким чином ви позбавляєте себе належної можливості оскаржити дії працівника поліції у встановлені законом строки. Зверніть увагу, що КУпАП встановив для водія лише 10 днів на оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Відлік 10-ти денного терміну починається з наступного дня від дня винесення постанови.

Після отримання копії постанови ви маєте право звернутися за захистом своїх прав до вищестоящої посадової особи, тобто керівництва патрульного поліції, але такі звернення, на жаль, дуже часто ігноруються. Тому, аби не витрачати зайвий час, відразу звертатися до суду. Заява до суду подається за місцем вашої прописки або за місцезнаходженням відповідача, тобто працівника поліції. Позовна заява повинна обґрунтовуватися на нормах КУпАП. У позовній заяві слід обов’язково вказати, чому ви вважаєте цю постанову незаконною. Важливо відмітити, що позовну заяву можна не завозити особисто, а відправити поштою. Але потрібно пам’ятати, якщо ви відправляєте її в останній день вказаного строку, то вона має потрапити на пошту не пізніше 12 години ночі, інакше буде вважатися, що заява надійшла на 11 день, а отже відбулось порушення процесуального строку і таку заяву суд може не приймати.


3. Це важливо!

Статтею 288 КУпАП передбачено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати судового збору. Крім цього, Пленум Вищого адміністративного суду України оприлюднив постанову від 23.01.2015 року №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” в якій зазначив, що за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якщо особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, судовий збір не сплачується.

Судді звісно ж знають про це, однак, необхідно додатково про це зазначити у позовній заяві. Крім цього, у своїй заяві ви маєте вимагати визнати дії працівника поліції незаконними та вимагати скасувати постанову. Пам’ятайте, зміст позовної заяви повинен відповідати вимогам чинного законодавства. Якщо ж суд першої інстанції за тих чи інших підстав не приймає вашу позовну заяву, він виносить рішення про зупинення розгляду позовної заяви та дає час на усунення виявлених недоліків. У тому випадку, якщо вашу заяву не було розглянуто через несплату судового збору, ви можете оскаржити відповідне рішення суду в апеляційному суді. На час, коли справа розглядається у суді, дія постанови призупиняється і штрафні санкції вам не нараховуються. Лише якщо суд відмовляє вам у задоволенні ваших позовних вимог, постанова набуває чинності.


Наприкінці зауважимо, що ст. 268 КУпАП передбачає ряд прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Так, ви маєте право:

  • ознайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання;
    при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи;
  • виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володієте мовою, якою ведеться провадження;
  • оскаржити постанову по справі.

Однак ці права порушуються працівниками патрульної поліції, які фактично відразу ж після зупинки транспортного засобу виносять постанову про адміністративне правопорушення та накладають на водія адміністративне стягнення.

Якщо вас звинувачують у вчиненні адміністративного правопорушення, ви маєте повне право вимагати від працівника поліції не виносити відразу постанову, а розгляд справи щодо притягнення до адміністративної відповідальності відкласти на інший день, з метою надати вам час та можливість реалізувати ваше право, зокрема, підготувати та подати свої докази, пояснення, отримати правову допомогу тощо.

Прочитано 27846 разів

3

  • Коментувати введіть своє імя ...саша Субота, 26 травня 2018 09:55 Автор введіть своє імя ...саша

  • Коментувати введіть своє імя ...Стас Субота, 05 травня 2018 18:58 Автор введіть своє імя ...Стас

  • Коментувати МИКОЛА ОХМАКвведіть своє імя ... П'ятниця, 09 лютого 2018 17:20 Автор МИКОЛА ОХМАКвведіть своє імя ...

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Reklama Baner